twój koszyk:

Aktualnie: 0 produktów

Wartość: 0 zł

biuro@bramy-rozkoszy.pl 784 071 764 42743516
http://bramy-rozkoszy.pl/
Strona główna » Aktualności » Feromony a placebo

Feromony a placebo

Feromony a placebo

Jak potężna potrafi być moc autosugestii, niejednokrotnie mogliśmy się już przekonać. Idealnym obrazem efektu placebo są przeprowadzane badania skuteczności leków farmaceutycznych. Wielokrotnie zdarzało się, że u badanych grup - tej stosującej dany specyfik i innej otrzymującej preparat nie będący lekiem - zaobserwowano podobny wskaźnik polepszenia samopoczucia.

 

Feromony a efekt placebo

 

Powyższy przykład jest często przywoływany przez sceptyków uważających feromony za próbę wyłudzenia od klientów dodatkowej gotówki. Dlatego właśnie naukowcy bardzo często przeprowadzając badania na skuteczność feromonów wykorzystują do tego celu efekt placebo oraz eksperymentalną technikę podwójnie ślepej próby. W tym eksperymencie mamy do czynienia z grupą osób, której podano feromon i tej, która otrzymała placebo. Wiarygodność badania jest utrzymana dzięki brakowi dostępu do informacji u osób badanych (nie wiedzą one, jaki specyfik otrzymały).

 

 

 

 

Podczas najbardziej znanych badań na feromonach - w Liverpoolu i w USA - dowiedziono, że osoby otrzymujące feromony są postrzegane jako te bardziej atrakcyjne niż te, którym podawano inny specyfik na zasadzie placebo. Różnice te sięgały nawet kilkudziesięciu procent.

 

Systematycznie wzrastająca ilość badań potwierdzających skuteczność feromonów sprawia, że są one coraz chętniej kupowane przez różne środowiska np. biznesmenów, polityków czy też przedstawicieli handlowych. Związki te nie tylko bowiem wzmagają aktywność seksualną, ale poprawiają samoocenę oraz przyczyniają się do wzrostu pewności siebie i poprawy wizerunku.

 

Informacja o stanie emocjonalnym

 

Naukowcy z Wiedeńskiego Institute for Urban Ethology twierdzą, że ludzkie ciało emituje zapachy informujące o naszym stanie emocjonalnym. Dzięki naturalnej woni każdego człowieka możemy zatem w sposób mimowolny (woń jest bezzapachowa) wybrać osobę, która z naszego punktu widzenia będzie najbardziej atrakcyjna. Stosowanie bezwonnych feromonów może zatem znacząco wpłynąć na ten proces.